منابع انسانی

5 ترند برتر مدیریت موثر منابع انسانی

با مدیریت موثر منابع انسانی می‌توانید تجربه بی‌نظیری برای اعضای سازمان ایجاد کنید و مدت بیشتری از وجود آن‌ها در سازمان بهره ببرید.

اطمینان پیدا کردن از اینکه شرکت شما عملکرد و بهره‌وری خوبی دارد، به اندازه درآمدزایی مهم است. در حقیقت، تهیه ابزارهای لازم برای بهبود بهره‌وری شما و تیم‌تان می‌تواند به طور مستقیم بر عملکرد و رشد کسب‌وکار تاثیر بگذارد.

اگرچه ممکن است به دنبال تهیه تجهیزات بهتر یا سیستم‌های مدیریت زمان باشید؛ اما یکی از مواردی که اغلب نادیده گرفته می‌شود، بخش منابع انسانی شماست. نحوه برخورداری از مزایای کارکنان، استخدام و روابط عمومی بین دپارتمانی می‌تواند به طور مستقیم بر بهره‌وری و رضایت کارکنان تاثیر بگذارد. چه یک شرکت کوچک چند نفره باشید چه یک سازمان بزرگ با تعداد زیادی پرسنل، این موضوع در مورد شما صدق می‌کند. 

فهمیدن این موضوع که از کجا باید شروع به مدیریت موثر منابع کسب‌وکار خود کنید ممکن است بسیار دشوار باشد. برای شروع بیایید چند ترند را بررسی کنیم که به افزایش بهره‌وری بخش منابع انسانی شما کمک می‌کنند. 

چرا باید در مدیریت موثر منابع انسانی سرمایه‌گذاری کرد؟

اگر دپارتمان مدیریت منابع انسانی شما سازمان‌یافته و ساختاریافته باشد، همه کارها روان‌تر پیش می‌روند. با داشتن یک سیستم مشخص، موانع کمتری بین بخش‌ها و کارکنان وجود خواهد داشت که امکان بحث و گفت‌وگوهای شفاف‌تر را فراهم می‌کند. با حضور همه افراد در یک صفحه، شما این فرصت را دارید که روحیه کارکنان را تقویت کنید که این کار به طور بالقوه منجر به غیبت و جابجایی کمتر کارکنان می‌شود. 

یک سیستم موثر علاوه بر حفظ کارکنان فعلی، باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه شما هنگام استخدام می‌شود. در واقع شما با فرآیند پذیرش سازمانی و یک سیستم به روز، یک تجربه کارآمد برای کارکنان جدید و بالقوه ایجاد می‌کنید. همچنین کاری می‌کنید که صدای کارکنان بهتر شنیده شود؛ در نتیجه از هر مسئله‌ای آگاه خواهید شد و نشان خواهید داد که اعضای سازمان چه‌قدر برای شما ارزشمند هستند. 

مانند هر کاری، پیاده‌سازی و توسعه چنین سیستمی در کسب‌وکار شما نیاز به سرمایه‌گذاری اولیه دارد. اما اگر به درستی اجرا شود، منافع بلند‌مدت آن به راحتی از هزینه اولیه بیشتر خواهد شد. شما یک محیط کار بهتر خواهید ساخت؛ افراد با استعداد و عالی را جذب و حفظ خواهید کرد و قادر خواهید بود مسائل و فرصت‌ها را خیلی زود شناسایی کنید.

همچنین بخوانید: «مدیران منابع انسانی چگونه می‌توانند افراد دورکار را شادتر و بهره‌ورتر کنند؟»

۵ روش برای مدیریت موثر منابع انسانی

مدیریت-منابع-انسانی

قبل از شروع هر کاری باید چند سوال از خودتان بپرسید. این سوالات به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که با مدیریت موثر منابع انسانی خود باید روی چه موضوعاتی تمرکز کنید. این سوالات عبارتند از:

۱- آیا به زودی نیاز به استخدام شخص جدیدی خواهید داشت؟

۲- آیا کارکنان فعلی سازمان نیاز به توسعه مهارت‌ها و آموزش خواهند داشت؟

۳- آیا طبق تغییرات قانون‌، نیاز به دریافت مجوزهای جدید خواهید داشت؟

پاسخ دادن به چنین سوالاتی به افزایش سودآوری و در عین حال راضی و خوش‌حال نگه داشتن کارکنان و مشتریان شما کمک می‌کند. اکنون بیایید ۵ ترندی را که به شما در بهبود مدیریت منابع انسانی کمک می‌کنند، بررسی کنیم. 

۱- سرمایه‌گذاری در یک سیستم اطلاعاتی منابع انسانی 

همه ما طی سال‌های طولانی برای انجام کارها به مقدار زیادی کاغذ وابسته بودیم؛ اما اکنون در قرن بیست و یکم هستیم و فناوری به حدی پیشرفت کرده که می‌توانیم تمام کاغذها را دور بریزیم. 

سیستم اطلاعاتی منابع انسانی (HRIS) یک سیستم رایانه‌ای است که هر آنچه بخش منابع انسانی به آن نیاز دارد را در خود جای داده و حتی می‌توانید سوابق مرخصی و غیبت کارمند خود، اطلاعات مالیاتی، لیست ادغام‌نامه و موارد دیگر را در آن ثبت کنید. این سیستم بی‌عیب عمل می‌کند و بسیاری از ویژگی‌های مفید را ارائه می‌دهد.

یک مثال خوب برای این سیستم‌ها، سیستم‌های جدید حقوق و دستمزد منابع انسانی است که به شما کمک می‌کند اطلاعات کارکنان را با حقوق و دستمزد مرتبط کنید. وقتی تصمیم بگیرید که حقوق بهترین عضو سازمان را افزایش دهید یا اگر بخواهید مطمئن شوید که کارکنان تمام ساعات مورد نیاز برای حقوق خود را کار کرده‌اند، این سیستم کمک زیادی به شما می‌کند. 

۲- آموزش و توسعه از راه دور

یکی از چیزهایی که پاندمی کرونا تاکنون به ما نشان داده این است که یادگیری و کار از راه دور می‌تواند بسیار مثمر ثمر باشد. این موضوع بسیار خوب است؛ زیرا در گذشته بسیاری از شرکت‌ها برای برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی مختلف مجبور به پرداخت مبلغ هنگفتی بودند اما اکنون می‌توانند با برگزاری آن‌ها به شکل آنلاین، هزینه‌ها را کاهش دهند. برای مثال در گذشته باید یک مربی از خارج سازمان برای آموزش می‌آمد یا به فضای کافی و تجهیزات زیاد نیاز بود؛ اما این مشکلات در کلاس‌های آنلاین کمتر می‌شود. 

اگر روی آموزش و توسعه مهارت‌های کارکنان خود سرمایه‌گذاری کنید، آن‌ها احساس ارزشمندی زیادی می‌کنند و زمان بیشتری در شرکت شما خواهند ماند. این کار همچنین باعث افزایش انگیزه آن‌ها می‌شود،‌ زیرا می‌دانند که کار کردن در سازمان باعث رشد و ارتقاء آن‌ها می‌شود. در نهایت تمام این موارد منجر به افزایش رضایت مشتریان و شهرت برند شما خواهد شد. 

همیشه باید به یاد داشته باشید که کارکنان، بزرگ‌ترین سرمایه شرکت شما هستند. سرمایه‌گذاری در آموزش و توسعه مهارت‌های آن‌ها با وجود فضاهای کاری آنلاین آسان شده است. هر فردی می‌تواند با توجه به شرایط خود و در مکان مورد نظر خود در دوره‌های آموزشی مختلفی شرکت کند. پیشرفت کارکنان باعث افزایش رضایت، خوش‌حالی و بهره‌وری آن‌ها می‌شود. 

۳- سلامتی کارکنان

برنامه‌های تندرستی اعضای سازمان می‌توانند تاثیر بسیار چشم‌گیری روی اهداف خاصی بگذارند. چاقی، افسردگی یا بیماری‌های دیگر، هزینه‌های بیمه درمانی را افزایش می‌دهند و به نوبه خود باعث می‌شوند که کارکنان بهره‌وری کمتری داشته باشند. 

بر اساس گزارش پیروزی با سلامتی (Winning with Wellness)، اگر افراد شاغل از رژیم غذایی مناسبی پیروی كنند‌ (شامل ترک سیگار، خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های مضر) و به طور منظم ورزش کنند، می‌توانند ۵۰ درصد هزینه‌ کمتری برای مراقبت‌های بهداشتی درمانی خود پرداخت کنند. دلیل اینکه بسیاری از افراد دچار مشکلات روحی می‌شوند یا به مصرف مواد مخدر روی می‌آورند این است که سبک زندگی سالمی ندارند و استرس زیادی در کار خود تحمل می‌کنند. 

اگر از برنامه‌های سلامتی برای کارکنان خود نتایج مثبتی دریافت نکنید، احتمالا به این دلیل است که اعضای شرکت شما از فرسودگی شغلی رنج می‌برند و در برقراری تعادل بین کار و زندگی خود دچار مشکل شده‌اند. برای آن دسته از اعضای سازمان که این برنامه‌های سلامتی کارساز نیست، ممکن است دورکاری به آن‌ها کمک کند؛ زیرا در دورکاری افراد می‌توانند در زمان‌های دلخواه خود کار کنند و بر اساس میزان کارهای انجام‌شده خود حقوق دریافت کنند، نه بر اساس ساعت‌های کاری. شما نیز می‌توانید برنامه‌های سلامتی مبتنی بر وب را به افراد دورکار پیشنهاد دهید تا در بهبود سلامت روحی به آن‌ها کمک کنید. 

برای مثال در برنامه‌های سلامتی کارکنان می‌توانید حق عضویت آن‌ها در یک باشگاه ورزشی را پرداخت یا دسترسی آن‌ها به غذاهای سالم‌تر را تسهیل کنید. توجه داشته باشید که فرسودگی شغلی اشکال مختلفی دارد و برای مقابله با آن‌ها باید از برنامه‌ها، سیستم‌ها و خدمات مختلفی کمک بگیرید. 

یک سیستم خوب باید فرهنگ سازمانی را ایجاد کند که بر سلامتی و استفاده از ارتباطات استراتژیک تمرکز داشته باشد و باعث بهبود سلامت روحی و جسمی کارکنان شود. کارکنان احساس خواهند کرد که همکاران و سرپرستانی دارند که فضای محیط کار را دل‌پذیر می‌کنند و در صورت بروز مشکل می‌توانند به راحتی با آن‌ها صحبت کنند. با فراهم کردن امکانات مختلف مثل در دسترس قرار دادن غذاهای سالم یا در نظر گرفتن زمانی برای استراحت و… می‌توانید به سلامت کارکنان خود کمک کنید. 

دورکاری

۴- استخدام

استخدام بعد از یک بحران باید اقدام محتاطانه‌ای باشد. بسته به تجارت و صنعت شما، ممکن است هنوز در دوره نقاهت بعد از بحران کرونا یا به دنبال فرصت‌های رشدی باشید که نیاز به استخدام افراد جدید دارد. اکنون که دورکاری رایج شده و بسیاری از افراد و شرکت‌ها به این نوع کار کردن عادت کرده‌اند، شرکت‌هایی که قصد استخدام کارکنان جدید دارند می‌توانند به دریای بزرگ‌تری از افراد با استعداد و فرصت‌های زیاد برای استخدام افراد مناسب دسترسی داشته باشند. 

در دنیای امروز مصاحبه با هر فردی از هر جای دنیا راحت شده و دیگر موقعیت جغرافیایی یک محدودیت نیست. این موضوع بسیار عالی است؛ زیرا اینگونه می‌توانید افرادی با ارزش‌ها و استانداردهای مشابه سازمان خود پیدا کنید. برای مصاحبه استخدامی در این روزها می‌توان از پلتفرم‌هایی مانند Zoom و گوگل میت استفاده کرد. 

۵- موضع‌گیری در مورد بی‌عدالتی‌های اجتماعی

همه شرکت‌ها می‌توانند از وب‌سایت و رسانه‌های اجتماعی خود برای موضع‌گیری درباره نابرابری‌ها در محل کار استفاده کنند. این کار نشان می‌دهد که شرکت‌ها به موضوعات مختلف جامعه اهمیت می‌دهند و همین موضوع باعث افزایش احترام و علاقه کارکنان و مصرف‌کنندگان به شرکت می‌شود. 

برای مثال شعبات مختلف برند kfc در دنیا فعالیت‌های اجتماعی مختلفی انجام می‌دهند. در آفریقای جنوبی از مشتریان درخواست می‌شود در صورت تمایل کمک مالی کوچکی برای تغذیه فقرا کنند. یا برای مثال نی‌ها و چاقو و چنگال‌های پلاستیکی را با نی‌ها و چنگال‌های چوبی جایگزین کرده‌اند تا با کاهش مصرف پلاستیک به طبیعت و محیط زیست کمک کنند. 

شرکت‌ها باید به کمک نظرسنجی‌های مختلف داخل سازمانی، مطمئن شوند که فرهنگ سازمانی آن‌ها مثبت و فراگیر است. 

مدیریت منابع انسانی از کارکنان و کسب‌وکار شما پشتیبانی می‌کند

حمایت از کارکنان باید اصلی‌ترین هدف شما در فرآيند توسعه سیستم‌های مدیریت منابع انسانی باشد. با گوش دادن به اعضای سازمان و سرمایه‌گذاری روی آن‌ها محیط کاری ایجاد می‌کنید که کارکنان در آن به دنبال پیشرفت و موفقیت باشند. 

این یکی از بهترین کارها برای رشد کسب‌وکارتان است. زیرا نه تنها یک محیط کار مثبت برای کارکنان ایجاد می‌کنید‌؛ بلکه آن‌ها را به مدافعان برند خود تبدیل می‌کنید تا از ارزش‌های شما دفاع کنند. برای شروع به دنبال اقدامات مناسب باشید و در صورت امکان این سیستم‌ها را با اهداف تجاری خود گره بزنید و برای سنجش بهتر اثربخشی آن‌ها برنامه‌ریزی کنید.

منبع: bplans

همچنین بخوانید: «چگونه مدیران می‌توانند از داده‌های نظرسنجی برای بهبود تیم خود استفاده کنند؟»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *